BURSA NİLÜFER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

6. OTOFEST KARİYER VE TANITIM GÜNLERİ "TEKNOLOJİNİN PEŞİNDE" TEMASIYLA BAŞLADI

6'ıncı OTOFEST kariyer ve tanıtım günleri Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi'nde başladı.
6. OTOFEST KARİYER VE TANITIM GÜNLERİ

Otomotiv sektörünün nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamak üzere kurulan Türkiye'nin ilk otomotiv lisesi,  Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi "Teknolojinin Peşinde" temasıyla OTOFEST kariyer ve tanıtım günlerinde, otomotiv sektör temsilcileri ile öğrencileri bir araya getirdi.

Otomotiv lisesi tarafından düzenlenen festivale, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali BÜYÜK, Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürü Rahmi AKSOY, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan SABUNCU, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem TÜFEKCİ, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent ALTINTAŞ, sektör temsilcileri, çok sayıda sanayici ve iş adamı, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılışında  katılımcılara hitap eden İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük şu ifadeleri kullandı:

"Mesleki eğitimin tüm taraflarının bir araya geldiği ve bu tarafların, program içi etkinliklerle birbirlerini tanıma ve anlama fırsatı bulacakları, okulumuz ve şehrimiz için geleneksel hâle gelmiş olan bu organizasyon ile ülkemiz sanayisinin de lokomotif sektörlerinden olan otomotiv alanında sürdürülebilir ve nitelikli istihdam için yeni rotalar belirleneceğine gönülden inanıyor; "teknolojinin peşinden ayrılmayacağımız" keyifli ve verimli bir festival olmasını temenni ediyorum. Bursa'da okul-sanayi el ele ve iş birliği içinde çok güzel çalışmalar yürütülüyor. Başta, ülkemize böyle bir okulu kazandırmış olan ve kuruluşundan itibaren yanımızda olan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği ve onun kıymetli yöneticileri olmak üzere, yürüttüğümüz güçlü iş birlikleri ile çalışmalarımıza destek veren tüm paydaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum."

Katılımcı firmalara teşekkür ederek sözlerine başlayan Bursa Büyükşehir Belediye Alinur Aktaş şunları söyledi:

 "6. OTOFEST' te sektör temsilcilerimiz ve öğrencilerimizle bir araya gelmek benim için büyük bir mutluluk. Bursa olarak büyük bir iş gücü ve sanayi gücümüz var. Bilim ve teknoloji modern toplumların ilerlemesinde kritik bir öneme sahip. Biz de yüksek teknoloji üretmek zorundayız ve biz ülke olarak da bu konuda büyük bir yol kat ettik. Yerli ve milli teknoloji üreten firmalarımız da her gecen gün artıyor. İnsansız hava araçlarımız, helikopterlerimiz, yerli yazılımlarımız mevcut. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak büyük bir yazılım merkezi açtık. Gençlerimizle yazılımla alakalı ciddi bir altyapı oluşturacağız. Gençlerimizi hayata hazırlayan, teknolojiyi benimseyen okullarımıza ihtiyacımız var. Bu okulumuz da bu konuda çok güzel bir örnek. Yerli ve milli üretimimiz TOGG'u da öğrencilerimizin incelemeleri için en kısa zamanda okulumuza getireceğiz. Okullarımızla sanayiyi ne kadar iç içe tutabilirsek, yakınlaştırabilirsek o kadar daha başarılı olabiliriz."

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu da etkinliğe katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Sabuncu, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği olarak öğrencileri hem eğitim süresince desteklemek hem de eğitim sonrası alan içi istihdamlarına katkı sağlamayı oldukça önemsediklerini belirterek bunun önemine vurgu yaptı.

İlki 19 Mayıs 2016 tarihinde Gençlik ve Spor Haftası etkinlikleriyle gerçekleştirilen ve geleneksel hale getirilen festival her yıl 19 Mayıs Gençlik Haftasında yapılıyor. OTOFEST etkinliği ile mesleki teknik eğitime dikkat çekmek ve okul -sektör iş birliğini geliştirmek, sektörün nitelikli teknik personel ihtiyacını karşılamak, öğrencilerin meslekleri ve sektörleri tanımalarını sağlamak ve öğrencilerin sektörde yerlerini almalarını sağlamak hedefleniyor.  

Etkinliğin sonunda davetliler, öğrenciler tarafından otomotiv üzerine hazırlanan çalışmaların yer aldığı stantları ziyaret etti.

Kaynak : bursa.meb.gov.tr

17-05-202317-05-202317-05-202317-05-202317-05-202317-05-202317-05-202317-05-202317-05-202317-05-202317-05-202317-05-202317-05-202317-05-202317-05-2023

 

 

 

İhsaniye Mahallesi, Nilüfer Cumhuriyet Meydanı, No7/A, PK16130, Nilüfer/Bursa - 0(224) 245 7034 __Ek Hizmet Binası İletişim Numarası (Özel Öğretim Bölümü) 0(224) 246 7778

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.