BURSA NİLÜFER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"BOYUN KADAR KİTAP OKU" 12 YAŞINDA

Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Nilüfer Rotary Kulübü iş birliği ve destekleri ile 2011-2012 yılından bugüne devam eden ve öğrencilerin her yıl daha çok ilgi gösterdiği "Boyun Kadar Kitap Oku" ödül töreni düzenlendi.


Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) gerçekleşen törene; Nilüfer Belediyesi Başkanı Turgay ERDEM, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Muharrem TÜFEKCİ, Nilüfer Rotary Kulübü yönetimi, öğretmen, öğrenciler ve velilerin çoğunluklu katılımı ile gerçekleşti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem TÜFEKCİ, kitaplarla hemhal olan öğrencileri başarılarından dolayı tebrik ederek şu ifadeleri kullandı:

"Bu yıl boyun kadar kitap oku etkinliğinin 12'inci yılını geride bırakıyoruz. Projemiz artık erken çocukluk evresinden yetişkinliğe geçiyor. Başlangıcından bu yana projenin hamiliğini yapan Nilüfer Rotary Derneği'ne, belediyemize ve belediyemizin bilhassa kütüphane müdürlüğüne bizi çocuklarımızla beraber sanal dünyanın bağımlılıklarından, egemen söylemin üzerimizdeki sağanaklarından bir şemsiye olarak kelimenin, kitabın, öykünün, imgenin, romanın, piyesin, denemenin, ruh estetiğinin melcesine sığınanları, limanına götüren teşvikleri nedeniyle geleceğimiz adına şükranlarımı sunuyorum.

1556 katılımın sağlandığı bu öğrencilerimizin içerisinden ileride yeni Yunus Emreler, yeni Mevlanalar, yeni Fuzulîler, yeni Reşat Nuri Gültekinler, yeni Yaşar Kemaller, yeni Nazım Hikmetler, yeni Necip Fazıllar, yeni Sezai Karakoçlar göreceğiz. Bu çocuklarımızın büyük bir bölümü dünyanın organize bir aldanış olduğu gerçeğini kelimelerle hakikate dokunarak, kelimelerle hakikati kucaklayarak ve kelimelerle doğruyu bir araya getirmenin muazzam keyfine, lezzetine, estetik ruh terbiyesine ererek çevremizi kuşatan tüm ablukalardan tıpkı 3397 kitap birikimiyle ülkemizi yeni bir aydınlığa çıkaran Mustafa Kemal gibi yeni ufukların inşasını ve imarını sağlayacaklar. Bir öğrencimizin düşünce evrenine koyduğumuz her kelime onun coğrafyasının, zihinsel, düşünsel, imgesel yüzölçümünü kendi tarihsel hacmi kadar artıracaktır. Meslektaşlarımın bu duyarlılıkta, bu bilinçte olduklarına inanıyorum. Katılımlarınızdan, kitapla buluşma iştiraklerinizden dolayı Türkçe adına hepinize teşekkür ediyorum."

Konuşmaların ardından Tekerlekli Sandalye Dans Projesi'ni başlatan İzmir Devlet Opera ve Bale Sanatçısı Banu Dağcıoğlu TÜRKELİ ve dansçıları sahne aldı. Sahne performansları ile izleyenlere önemli bir farkındalık yaşatan Tekerlekli Sandalye Dans Grubu sahne performansları ile uzun alkışlar aldılar.

Kitap Kurdu Okullarımız Ödüllerini Aldı

Öğrenci ve öğretmenlerini katılım konusunda destekleyerek okul mevcutlarına oranla en yüksek katılımı sağlayan ilk üç okulumuza ödüllerini İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Muharrem TÜFEKCİ verdi. Birinci Ali Kuşcu Anadolu İmam Hatip Lisesi, ikinci; Kayapa Şehit Jandarma Er Eyüp Gürsoy Ortaokulu, üçüncü Nilüfer Belediyesi Bursa Rotary İlkokulu oldu.  Ayrıca en çok öğrenciyle projeye katılan okulumuz,  Abdurrahman Vardar İlkokulu oldu.

Nilüfer Kütüphanelerinden En Fazla Kitap Ödünç Alan Okullar

Nilüfer Kütüphanesi'nden en çok kitap alarak ödüle layık görülen öğrencilerimiz Şehit Sıtkı Şen İlkokulu öğrencisi Ali Osman TEFCİ, Nilüfer Belediyesi Özlüce İlkokulu öğrencisi Bertu Barış ŞEKER,  Şehit Karapilot Yüzbaşı Hakan Tan İlkokulu öğrencisi Hilal BAKAN, Fethiye Şehit Öğretmen Şekip Akın İlkokulu Ozan HAVUZ ve Yaren YAVUZ kütüphane dostu unvanıyla ödülünü aldı. En çok kitap okuyan okuma şampiyonları, madalyalarının yanında Eskişehir ve İstanbul'da gezi ödülleri de kazandılar. Öğretmenlere de desteklerinden dolayı teşekkür belgesi törende takdim edildi.

"Boyun Kadar Kitap Oku" Projesine Katılım Rekoru

Çocuklarda okuma alışkanlığını geliştirmek, kitap ve kütüphaneyle ilişkilerini güçlendirmek amacıyla düzenlenen projeye ilçemiz resmi okul öğrencileri katılım sağladı.

2022-2023 eğitim öğretim yılında proje kapsamında 2610 başvuru yapıldı. Okudukları kitaplarla projeye 1556 katılım sağladı.

24-05-202324-05-202324-05-202324-05-202324-05-202324-05-202324-05-202324-05-202324-05-202324-05-202324-05-202324-05-2023

 

 

 

İhsaniye Mahallesi, Nilüfer Cumhuriyet Meydanı, No7/A, PK16130, Nilüfer/Bursa - 0(224) 245 7034 __Ek Hizmet Binası İletişim Numarası (Özel Öğretim Bölümü) 0(224) 246 7778

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.