BURSA NİLÜFER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

LGS KAPSAMINDAKİ MERKEZÎ SINAVA İLİŞKİN MERAK EDİLENLER

8'inci sınıfta okuyan 1 milyon 236 bin öğrencinin Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 5 Haziran'da yapılacak sınav başvurusu merkezî yapıldı ve bu yıl da öğrencilerin kendi okullarında sınava girecek.
LGS KAPSAMINDAKİ MERKEZÎ SINAVA İLİŞKİN MERAK EDİLENLER

LGS merkezî sınavında oturumlar sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı. 2018'den beri uygulanan sınavın formatı aynen devam edecek. Sınav, iki oturum hâlinde uygulanacak.

Birinci oturum olan saat 09.30'daki sözel bölümde öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. Saat 11.30'da başlayacak matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun yöneltileceği ikinci oturumda öğrencilere 80 dakika süre verilecek.

Sınav giriş belgeleri, sıralarda hazır olacak

LGS sınav giriş belgeleri, sınav günü öğrencinin sınava gireceği salon ve sırada hazır olacak. Sınav giriş belgeleri, 27 Mayıs'ta e-Okul veli bilgilendirme sisteminden ilan edilecek.

LGS adaylarının sınava gelirken yanlarında bulundurması gerekenler

Öğrenciler; geçerli kimlik belgeleri, (nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartı, geçerlilik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli ve mühürlü kimlik belgesi) ile sınava alınacaklar. Öğrenciler, yanlarında kalem ve silgilerini getirecekler.

Sınav yapılacak bina ve görevli sayısı 3 kat fazla olacak

Sınav, 5 Haziran'da gerçekleştirilecek. 30 Haziran'da merkezî sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının kontenjanları da belli olacak.

Türkiye geneli 17 bin 915 okulda sınav yapılacak. Sınavın güvenli bir ortamda sorunsuz bir şekilde tamamlanması için yaklaşık 700 bin sınav görevlisi olacak.

Kaynak : meb.gov.tr

İhsaniye Mahallesi, Nilüfer Cumhuriyet Meydanı, No7/A, PK16130, Nilüfer/Bursa - 0(224) 245 7034 __Ek Hizmet Binası İletişim Numarası (Özel Öğretim Bölümü) 0(224) 246 7778

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.