BURSA NİLÜFER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEK LİSELERİ "SENİ" BEKLİYOR

Meslekî ve teknik anadolu liseleri; bireysel ve toplumsal açıdan ekonomiye katkı sunan, ülkenin gelişmesinde önemli bir paya sahip, eğitimle üretimi birleştirerek meslek hayatına adım atmayı hızlandıran kurumlardır.
MESLEK LİSELERİ

Meslekî ve teknik eğitim; sosyal ve ekonomik sektörler ile iş birliği içinde ulusal ve uluslararası meslekî yeterliliğe, meslek ahlâkına ve meslekî değerlere sahip, yenilikçi, girişimci, üretken, ekonomiye değer katan ehil iş gücü yetiştirmeyi amaçlar.

Mesleki eğitim programlarında 9. sınıftan itibaren alan ve dal seçimi yapılır. Eğitime başlanabilmesi için eğitim görülecek alan ve dala uygun işyeri ve usta öğretici olması şartı aranır. Bir veya iki gün teorik eğitim, dört veya beş gün işyerinde mesleki eğitim verilir.

Nilüfer İlçesi Meslek Liselerinde Mesleğine Bir Adım Daha Yaklaş

İlçemiz mesleki ve teknik anadolu liselerinde farklı alanlarda ve bu alanlar altındaki mesleğe bir adım daha yaklaştıran dallarda öğretim programı uygulanır.  İlçemiz mesleki ve teknik anadolu liselerinin isimleri ise şöyle:

"Nilüfer Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Nilüfer Feriha Uyar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Nilüfer Görükle Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Nilüfer  Havva Aslanoba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Nilüfer  Hüseyin Özdilek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Nilüfer İslam Uyar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Nilüfer  M. Kemal Coşkunöz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Nilüfer  Nur-Hayati Kurtcan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Nilüfer  Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi."

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Sektöre Nitelikli İş Gücü Kazandırır

Mesleki ve teknik anadolu liseleri sektöre nitelikli iş gücü kazandırma yolunda öğrencilerin meslekî ilgi ve yeteneklerini tespit ederek çocuklar ile ailelerini bu doğrultuda yönlendirir. Okulların alt yapı ve donanımının hızla değişen ve gelişen teknolojiyle uyumlu hale getirir. Mezunlarına istihdamda öncelik sağlar. Farklı ücret politikalarının uygulandığı, sektörün meslekî ve teknik eğitim süreçlerinde daha fazla yer alır.  Sektör liderleri ile iş birliği imkânlarını artırır. Ulusal ve uluslararası düzeyde sektörel iş birliği protokolleri ve iyi uygulama modeli olabilecek projelerin hayata geçirir. Mezunlarının kendi alanlarında yükseköğretime geçişlerini sağlayacak bütünleşik bir yapının kurulmasını sağlar.

Mesleki ve Teknik Eğitim hakkında detaylı bilgiye https://meslegimhayatim.meb.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İhsaniye Mahallesi, Nilüfer Cumhuriyet Meydanı, No7/A, PK16130, Nilüfer/Bursa - 0(224) 245 7034 __Ek Hizmet Binası İletişim Numarası (Özel Öğretim Bölümü) 0(224) 246 7778

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.