BURSA NİLÜFER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Nedim Öztan İlkokulu ve Ortaokulu Çanakkale zaferinin 100.yılında “Dönmeyi Düşünmediler” Sloganlı Panoramik Sergisi

Nedim Öztan İlkokulu ve Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri Çanakkale zaferinin 100.yılında Çanakkale ruhunu anlamak ve yaşatmak amacıyla “Dönmeyi Düşünmediler” sloganı ile panoramik bir sergi hazırladı.
Nedim Öztan İlkokulu ve Ortaokulu Çanakkale zaferinin 100.yılında  “Dönmeyi Düşünmediler” Sloganlı Panoramik  Sergisi

    Nedim Öztan İlkokulu ve Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri Çanakkale zaferinin 100.yılında Çanakkale ruhunu anlamak ve yaşatmak amacıyla “Dönmeyi Düşünmediler” sloganı ile panoramik bir sergi hazırladı.

     Üç ay süren yoğun çalışmaların ardından sergi 16 Mart 2015 Pazartesi günü saat 14.00’da Nilüfer Kaymakamı Mustafa KILIÇ,Nilüfer Askerlik Şb. Bşk. Personel Binbaşı Servet HASDEMİR, İl Milli Eğitim Md. Yardımcıları Mustafa SEVİNÇ, Arzu AYYILDIZ, Mustafa KÂHYA, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem TÜFEKCİ, İl Milli Eğitim ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Nilüfer İlçe Gençlik ve Spor Md. Fedai DİN, Okul müdürleri, Md. yardımcıları ve öğretmenlerin katılımıyla açıldı.

       Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından Okul Müdürü Zeliha YÜCE tarafından açılış konuşması yapıldı.Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürmüz Mustafa Muharrem TÜFEKCİ yapmıştır.Konuşmalarında 1975 ten bu yana tam 100 yıl geçti. Bizim ulusal tarihimizde 1915 sadece Çanakkale Savaşlarında değil, Çanakkale Muhaberelerinden 2,5 ay kadar önce cereyan eden Sarıkamış faciasından, Sarıkamış faciasını izleyen yaklaşık 40 gün sonra meydana gelen Van olayları ile önemli bir dönüm noktasıdır. 1915’ten 1699 Karlofça Anlaşması Orta Avrupadan geriye doğru itilen, sıkıştırılan sürekli etrafındaki abluka daraltılan yenden tarihte bende varım, beni tarihin çöplüğüne atamazsınız, beni müzeye koyamazsınız iradesini kolektif biçimde ortaya koyan bir varoluş mücadelesidir. Bir anlamda Türk Milletinin bu coğrafyada ve bu coğrafyanın internantında yeniden kendini tazelemesi önce kendi kimliğini tanımlaması, daha sonrada tarihe hatırlatması İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın, gel gömelim seni tarihe desem sığmazsın dediği Çanakkale Şehitlerimiz 13,14,15, 16 yaşında o tarihte idadi yerlerde, rüştiyelerde, yani ortaokul ve lise mekteplerimizde okuyan bıyığı daha terlememiş gençlerimiz.

        Biz Genelkurmay Başkanlığında kayıtlarımıza göre Çanakkalede siperlerde cephe ortalarında 57,800 ama Çanakkale Grup Komutanı  Livan Von  Sanders  Paşaya göre 66,000 nefesimizi şahadete uğurladık.

      Ardından günün anlam ve Önemini belirten konuşmalarında Nilüfer İlçe Kaymakamımız Mustafa KILIÇ Bu yıl Çanakkale Savaşının çok daha farklı bir yeri var. Bu yıl Çanakkale Zaferinin 100. Yılı büyük bir gurur ve sevinçle kutlamak için çeşitli faaliyetler düzenlendi. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Çanakkale ilinde bu yıla özgü görkemli kutlamalar önümüzdeki günlerde icra edilecek. Bizde ilçe olarak bu yılı farklı bir şekilde kutlamak için Nedim Öztan Ortaokulu Müdürlüğü bünyesinde onları özverili çalışmalarıyla bir kutlama programı düzenledik Çanakkale Savaşının Türk tarihinde önemli zafer bir dönüm noktası. Çanakkale Zaferi olmasa idi bu topraklar bir devletin esareti altında yaşamak zorunda kalabilirdik. Bugün özgür bir şekilde kardeşçe yaşıyoruz. Çanakkale’de Türkiye’nin dört bir yanında yatan vatan evlatlarını görüyoruz. Bu günlerde yine böyle birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyuyoruz. Çanakkale’ye öğrenci gezileri düzenlenmesi çok önemli, oraları yeni yetişen gençlerimize izletmek zorundayız. Allah inşallah böyle savaşlar yaşatmaz. Bu topraklar üzerinde sonsuza kadar hep birlikte kardeşçe yaşarız. Bize bu günleri armağan eden Çanakkale şehitlerinin önünde eğilirken hepsine minnet ve şükranlarımı sunuyorum.  

    Çanakkale Savaşının minyatüre olarak üç boyutlu sergilendiği bu projede öğretmen, öğrenci ve veliler görev aldı. Proje kapsamında Kızılay ile görüşülerek “Çanakkale’de vatanları için can verenlerin torunlarını minnet için kan vermeye davet ediyoruz.” Sloganıyla kan bağışı kampanyası başlatıldı ayrıca şehitlerimiz için 1500 kişilik helva dağıtımı yapılmıştır.   

İhsaniye Mahallesi, Nilüfer Cumhuriyet Meydanı, No7/A, PK16130, Nilüfer/Bursa - 0(224) 245 7034 __Ek Hizmet Binası İletişim Numarası (Özel Öğretim Bölümü) 0(224) 246 7778

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.