BURSA NİLÜFER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

NİLÜFER HEM İLE YAŞAM BOYU EĞİTİM

Millî Eğitim Bakanlığının hayat boyu öğrenme kapsamında faaliyetlerini sürdüren halk eğitimi merkezleri; yurttaşların çalışma gücünü artırmak, yaşam seviyesini yükseltmek, milli ve insani meziyetlerini geliştirmek amacıyla okul eğitimi dışında veya yanında yapılan eğitim ve öğretim çalışmaları olarak hizmet sunuyor.
NİLÜFER HEM İLE YAŞAM BOYU EĞİTİM

Bilim ve teknolojideki hızlı gelişmeler, toplumun ekonomik, kültürel, siyasal ve toplumsal yapıdaki gelişmelere paralel olarak "yaşam boyu eğitim" ön plana çıkmış ve bu konuda halk eğitim merkezleri önemli bir görevi üstlenmiş bulunmakta. Nilüfer Halk Eğitim Merkezi de; ilçemizde yaşam boyu eğitim görevlerini hem kendi binalarındaki sınıf, atölye ve laboratuvarlarda hem de kurum dışı eğitim ortamlarında gerçekleştirmeye devam ediyor.

 Mahalle muhtarlıkları, Site derslikleri, okullar, Nilüfer Belediyesi Sanat Eğitim Merkezleri, demekler yerleşkeleri ve Bakanlığımızca oluşturulan ve ilçemizde Gökçeköy, Konaklı, Çaylı, Orünlü ve Gölyazı'da oluşturulan Köy Yaşam Merkezlerinde kurslar düzenlenmektedir. Kurslarda aile okulu, ev mefruşatı, robotik kodlama, trafik öğreniyorum, çevre ve iklim değişikliği, giyim, çini, beykoz çini boyama, drama, işaret dili, yağlı boya, gitar, Türk sanat müziği korosu, dekoratif el sanatları, voleybol, zeka oyunları, ebru sanatı, tiyatro, kırkyama, ahşap boyama, kağıt rölyef, gümüş kazaz örücülüğü, çarpana, filografı ve daha birçok kurs açılmış ve devam etmekledir. Nilüfer İlçesi'nde bireylerin boş zamanlarını değerlendirme, yeni meslekler edindirilerek istihdama katkı sağlanması ve toplumsal gelişmeye katkı sağlanması amaçlanarak kurslar açılıyor.

Özellikle dezavantajlı grupların topluma kazandırılması ve geçici sığınmacıların eğitim ve entegrasyonu için son derece önemli olan okuma yazma kursları ve meslek edindirme kursları da devam ediyor ve bunlar ile ilgili üretim, pazarlama ve girişimcilik ruhunun geliştirilmesi için çevre ve gelişmeler yakından takip ediliyor. Bu amaçla aşçılık kursiyerlerimizin Bursa Gastonomi Festivali'ne katılımı sağlanmış ve burada sadece Buısa'da bulunan halk eğitim merkezlerinden Nilüfer Halk Eğitimi Merkezi yer alarak önemli bir açılım sağladı.

Bireylerin öğrenme ve gelişme ihtiyacı, olgunlaşma ihtiyacı, bilgi yenileme ihtiyacı değişiklik ve üreticilik ve topyekün ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan halk eğitimi merkezleri bu görevlerini yerine getirirken günün gelişen şartlarına uyum sağlayarak aktif bir eğitim-öğretim ortamı oluşturuyor.

Nilüfer Halk Eğitim Merkezi'nin hedefleri yönünde daha fazla kursiyere ulaşmak, daha çok alanda faaliyette bulunmak ve kursu bitirerek sertifikalarını alan kursiyerlerin işe yerleştirilmesi ve takiplerinin sağlanması amaçlanıyor.

06-12-202206-12-202206-12-202206-12-202206-12-202206-12-202206-12-202219-10-202206-12-2022

İhsaniye Mahallesi, Nilüfer Cumhuriyet Meydanı, No7/A, PK16130, Nilüfer/Bursa - 0(224) 245 7034 __Ek Hizmet Binası İletişim Numarası (Özel Öğretim Bölümü) 0(224) 246 7778

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.