BURSA NİLÜFER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE'DEN ALMANYAYA UZANAN NEŞET ERTAŞ PROJESİ

TÜRKİYE'DEN ALMANYAYA UZANAN NEŞET ERTAŞ PROJESİ

Almanya'dan 2, Türkiye'den 10 öğretmenin yer aldığı "Bozkırın Tezenesi Garip" isimli Neşet Ertaş'ın hayatını konu alan eTwinning projesine her iki ülkeden toplamda 136 öğrenci katılıyor.

Kuruculuğunu Burdur'dan Ebru BÜLBÜL ile Bursa/Karacabey Muhsin Özdamar Ortaokulu'ndan Mustafa DERMAN'ın yaptığı projeye Adana Samsun, Nevşehir, Bursa, Manisa, Ordu illerimizden ortak öğretmenler katıldı. Nilufer İlçemizi temsilen Dilek Özer Ortaokulu Müzik Öğretmeni Gümrah GÜNDOĞDU ÇAMURLU ve öğrencileri yer aldı.

eTwinning projelerinin en önemli noktasından biri olan teknoloji ile eğitimi birleştirmek, bu projenin can damarı oldu. Bu doğrultuda proje boyunca öğrenciler her ay düzenli olarak birbirinden eğlenceli çeşitli Web 2.0 aracıyla tanıştılar. Katılımcı öğrenciler projede görev alan öğretmenler sayesinde bu araçları projeye uygulayarak hem bilişim teknolojisini ve internetin imkânlarını etkili bir şekilde kullandılar hem de Büyük Usta Neşet Ertaş'ı ve onun türkülerini daha yakından tanıdılar.

Projede geçtiğimiz haftalarda yapılan "Neşet Ertaş Anma Gecesi" ise oldukça ses getirdi. Pandemi sebebiyle Zoom üzerinden gerçekleştirilen etkinliğe Stuttgart Eğitim Ataşesi Öğretim Görevlisi Dr. Ümit KAPTI, Kırşehir İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Eyüp Temur, Neşet Ertaş'ın kuzeni aynı zamanda Kırşehir İl kültür Turizm Müdürlüğü Abdallar Müzik Topluluğu ses ve bağlama sanatçısı  Burhan ERTAŞ, Bafra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali KATİPOĞLU, Ceyhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat KOÇER, Akçakent İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail BÜLBÜL başta olmak üzere pek çok ilin eTwinning koordinatörü ve okul müdürleri, veliler ve tabii ki öğrenci ve öğretmenler katıldı.

 KÜLTÜR HAZİNESİ NEŞET ERTAŞ

 

Anma gecesinde Burhan Ertaş, Neşet Ertaş ile olan anılarını anlatırken, Türkiye'den ve Almanya'dan öğrencilerimiz Neşet Ertaş'ın türkülerini sazları ile çalıp söylediler, türkülerin hikâyelerini paylaştılar, abdallık geleneği ve bozlak ile ilgili bilgi edindiler. Neşet Ertaş hakkında yine öğrencilerimiz tarafından yapılan röportajı izleyip, Kırşehirli öğrencilerimizin sunumuyla Kırşehir'de bulunan Neşet Ertaş ve babası Muharrem Ertaş anısına yapılan çalışmaları, Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evinde Büyük Ustanın android heykelini gördüler. Dolu dolu ve eğlenceli bu anma günü tüm misafirler tarafından tam not aldı. Neşet Ertaş gibi bir kültür hazinesini hem yurt içinde hem yurt dışında yeni nesillere tanıştırmayı amaçlayan bu kıymetli projede emeği geçen tüm öğretmenlerimize ayrıca teşekkür ederiz.

Mayıs ayında sona eren proje, ortak öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla Neşet Ertaş'ın türküsünü seslendirerek "Bozkırın Tezenesi Garip Neşet Ertaş İçin Söyle" adlı bir de klip hazırladılar.

 

08-06-202108-06-2021

İhsaniye Mahallesi, Nilüfer Cumhuriyet Meydanı, No7/A, PK16130, Nilüfer/Bursa - 0(224) 245 7034 __Ek Hizmet Binası İletişim Numarası (Özel Öğretim Bölümü) 0(224) 246 7778

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.