BURSA NİLÜFER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"ELEKTRİKLİ OTOMOBİL" ÇALIŞTAYDA DEĞERLENDİRİLDİ 

Yerli otomobil üretiminin de yapılacağı Bursa'da ihtiyaç duyulacak teknik elemanları yetiştirmek üzere Türkiye'de ilk kez açılacak olan Elektrikli Araçlar dalının müfredat çalışması Bursa'da yapıldı.

Yerli otomobil lansmanının hemen ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde açılacağı ilan edilen Elektrik Araçlar dalı için hazırlanan öğretim programlarının değerlendirilmesi amacıyla Bursa'da yapılan çalıştaya; Ak Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Salih CANBAL, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bülent Altıntaş, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Muharrem TÜFEKCİ, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Bursa Teknik Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ali SÜRMEN, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıdvan ASLAN, Uludağ İhracatçıları Birliği Genel Sekreteri Mümin Karacakayalılar ile birlikte okullarımızdan alan öğretmenleri ve sektör uzmanları katıldı.

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirilen çalıştayda; Elektrikli Araçlar dalı ile ilgili hazırlanan çerçeve öğretim programı ve haftalık ders çizelgeleri, üniversite, MEB uzmanları ve sektör temsilcileri tarafından değerlendirilerek okullarda okutulacak derslerin ve atölye uygulamalarının sektör ihtiyaçlarına göre şekillendirmesine yönelik planlamalar yapıldı. 

Elektrikli Araçlar dalı için oluşturulan müfredat doğrultusunda öğretmen eğitimleri gerçekleşitrilirken  öğrenciler bu alana; gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren Liselere Geçis Sistemi (LGS) kapsamındaki sınavla alınacak ve öğrencilere; hibrit araçlar, elektrikli araçlar, hidrojenle çalışan araçlar, pil teknolojisi, elektrikli motorlar, sensörler, görüntü işleme, led teknolojisi, CCTV (Kapalı Devre Kamera Sistemleri), mekanik sistemleri, şarj istasyonları teknolojisi, elektroliz teknolojileri ile ilgili yetkinlikler kazandırılacak.

 

03-02-202003-02-202003-02-202003-02-202003-02-202003-02-2020

Konak Mahallesi, İlgi Sokak, No2/3, PK16110, Nilüfer/Bursa - 0(224) 245 66 75 __Ek Hizmet Binası İletişim Numarası (Özel Öğretim Bölümü) 0(224) 246 7778

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.