BURSA NİLÜFER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ MESLEK LİSELERİNDE" GÜNDEMLİ TOPLANTI

"Mesleki Eğitim Merkezleri Meslek Liselerinde" konulu toplantı, Nilüfer Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yapıldı.


İlçe Müdürümüz Mustafa Muharrem TÜFEKCİ başkanlığında, Şube Müdürümüz Mehmet ORHAN ve meslek lisesi okul müdürlerimizin katılımıyla gerçekleşen toplantıda okullar hakkında bilgilendirmeler, DÖSE iş ve işlemleri, mesleki eğitim merkezi programı uygulayan okullar, stajlar ve staj yerlerinin seçilmesinde yapılan çalışmalar, ders denetimleri, okulların kalitesinin artırılamasına yönelik çalışmalar, okulların tanıtımı ile ilgili çalışmalar, projeler gibi gündem başlıkları konuşuldu. Toplantı sonunda ise katılımcıların görüşleri dinlendi ve soruları cevaplandırıldı. 

Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencileri Meslek Lisesi Diploması Alabiliyor

Mesleki eğitim merkezlerinde okuyan öğrenciler haftada 1 gün okul 4 gün staj eğitimi yapabilecekler.

9. sınıftan itibaren maaş ve sigorta, 11. sınıfın sonunda Kalfalık Belgesi, 12.sınıfın sonunda ise Ustalık Belgesi verilecek. Ustalık ve kalfalık belgesi almış kişiler de telafi dersler ile meslek lisesi diploması sahibi olabilecekler.

Ustalık ve Çıraklık Eğitimi

Mesleki ve akademik hedeflerine ulaşırken bir şekilde örgün eğitim dışı kalmış veya sonradan meslek edinip yeterliliklerini belgeleyememiş kişiler için, mesleki eğitim merkezleri, ustalık ve çıraklık eğitimi vererek istihdam ve iş hayatına yönelik çözümler üretiyor.

Yerinde Yaparak Öğrenme

Öğrenim hayatına devam eden öğrenciler, belirli protokoller çerçevesinde mesleki eğitim aldığı alana yönelik işletmelerde, usta öğretici ve gözetmen öğretmenler denetiminde stajyer olarak sektör ve meslek deneyimlerini yerinde yaşayarak ve yaparak öğreniyor.

İş Güvenliği Sigortası

Meslek lisesi, mesleki eğitim merkezleri ve işletmelerde öğrenim gören ve staj yapan öğrenciler, iş güvenliği eğitimi almış öğretmenlerce veya İş güvenliği uzmanlarınca eğitimden geçiriliyor; İşyeri kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı güvence altına alınıyor ve sigortalanıyor.

Aylık Ücret

Meslek Lisesi Öğrencileri öğrenim hayatlarının belli dönemlerinde önceden belirlenmiş protokoller çerçevesinde staj yaptıkları İşletmelerde staj süresince asgari ücretin belirli oranlarında aylık ücret alıyor. Çırak öğrenciler ücretsiz yurt imkanlarından faydalanıyor.

Lise Diploması Hakkı

Artık mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenciler fark derslerini ya da açık öğretim kurumlan yoluyla ya da yeni uygulama olarak meslek eğitim merkezlerinde yüz yüze eğitim yoluyla tamamlayarak lise diploması sahibi olabilecekler.

22-12-202122-12-202122-12-202122-12-2021

Konak Mahallesi, İlgi Sokak, No2/3, PK16110, Nilüfer/Bursa - 0(224) 245 66 75 __Ek Hizmet Binası İletişim Numarası (Özel Öğretim Bölümü) 0(224) 246 7778

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.