BURSA NİLÜFER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNİN SAYISI ARTIYOR

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın teşrifleri ile gerçekleşen 'Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri Açılış Programı' kapsamında ilçemiz Bursa OSB Mesleki Eğitim Merkezi, Kayapa OSB Nilüfer Mesleki Eğitim Merkezi, Nilüfer OSB Mesleki Eğitim Merkezi ve Bursa İhtisas Deri OSB Nilüfer Mesleki Eğitim Merkezi açılışı yapıldı.
MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNİN SAYISI ARTIYOR

Millî Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının iş birliğinde gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri Projesi ile sanayi ve eğitim sistemi buluşmasından üretim ve istihdam güç birliği oluşacak.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri Açılış Programı'na katılan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, mesleki eğitimin orta öğretimdeki payının yükseldiğini ifade ederek konuşmalarını şöyle sürdürdü:

"Mesleki eğitime özel önem veriyoruz. Ancak eğitim gibi yıkmanın ve bozmanın kolay yapmanın ve ihya etmenin zor olduğu meselede geçmişin hatalarını telafi etmek unutmayın zaman alıyor. OECD ülkelerinin ortalamasının altına düşen mesleki eğitimin orta öğretimdeki payını yeniden yükselttik.

Orta öğretimden yeni mezun olanlar arasından mesleki eğitim mezunu oranı yüzde 43'e yükseldi. Açacağımız uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleriyle gençlere mesleki eğitim imkanı sağlayacağız."

Kalfalık yeterliliğine sahip 12. sınıf öğrencilerine asgari ücretin yarısı verilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan; "Mesleki eğitim merkezindeki çırak öğrencilere asgari ücretin yüzde 30'unun ödenmesini sağlayan kanun değişikliği tamamlandı. Kalfalık yeterliliği kazanan 12. sınıf öğrencilerine ise asgari ücretin yarısı kadar 2 bin 126 lira ödeme yapılacak. İşletmelerce üstlenilecek bu ödemelerin tamamı devlet katkısı olarak karşılanacak. Ayrıca sigortasını da yapacağız. Yıl sonuna kadar bir milyon genci mesleki eğitim merkezlerine dâhil etmeyi planlıyoruz.

Türk ekonomisi sanayisi ve eğitim sistemi açısından çığır açan bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. OSB'lerimiz eğitim alanında sorumluluk üstleniyor. Organize sanayi bölgelerimizde yer alan tüm sektörlerimiz eğitim süreçlerine dâhil olmuşlardır. Bu merkezler sayesinde sektörlerimizin ihtiyaç duyduğu ve aradığı nitelikli insan kaynağının yetişmesini hep birlikte sağlıyoruz. Hem gençlerimizi sektörlerin gerektirdiği becerilerle donatacak hem de mezun olduklarında istihdama geçişlerini kolaylaştıracak bu modeli geliştirmekte kararlıyız. Attığımız bu adımlar bir yandan mesleki eğitim merkezlerimizin cazibesini artırırken diğer taraftan da ülkemizde genç işsizlik oranının düşürülmesinde önemli rol oynayacaktır. Mesleki eğitim ile özel sektör arasında kurulan bu güçlü bağ sayesinde artık 'Aradığım elemanı bulamıyorum.' yakınması tarihe karışacak. Türkiye'nin istihdamına ve üretimine katkı sağlayacak bu önemli projenin ülkemize, milletimize ve ekonomimize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

10-01-202210-01-202210-01-202210-01-202211-01-202211-01-202211-01-202211-01-2022

Konak Mahallesi, İlgi Sokak, No2/3, PK16110, Nilüfer/Bursa - 0(224) 245 66 75 __Ek Hizmet Binası İletişim Numarası (Özel Öğretim Bölümü) 0(224) 246 7778

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.