BURSA NİLÜFER İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİMİZ KİMYA DÜNYA İKİNCİSİ VE TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ

TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Türkiye üçüncüsü ve WISF (World Innovative Science Fair) yarışmasında dünya ikincisi olan Nilüfer Okyanus Anadolu Koleji öğrencisi Sudenur ÖRNEK, okul idareci ve öğretmenleriyle birlikte İl Milli Eğitim Müdürümüz Serkan GÜR'ü ziyaret etti.
ÖĞRENCİMİZ KİMYA DÜNYA İKİNCİSİ VE TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ

Öğrencimiz Sudenur ÖRNEK, öğretmeni Tuğba TOKOL danışmanlığında enginar yaprağından antioksidan ve antibakteriyel özellikli uzun ömürlü yüz temizleme losyonu elde ettiği "Enginar Yaprağından Doğal Koruyucu Eldesi" projesi ile Kimya kategorisinde Türkiye üçüncüsü oldu.

Öğrencimiz, bugüne kadar kozmetik sektöründe kullanılmamış ancak değerli bileşenler içeren bir atık olan enginar yapraklarını kullanarak gerçekleştirdiği çalışmasında elde ettiği veriler sayesinde kozmetik sektöründe enginar yapraklarının birçok ürün için kullanılabilecek doğal koruyucu özelliğini taşıdığını ortaya koydu.

TÜBİTAK derece başarısının yanı sıra öğrencimiz Sudenur ÖRNEK, WISF (World Innovative Science Fair) yarışmasıYaşam Bilimleri Kategorisinde dünya ikinciliğini kazandı.

TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı'nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım alanlarında düzenlenen "Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması" yapılmaktadır.

WISF (World Innovative Science Fair) Yarışması

World Innovative Science Fair (WISF), Indonesia ScientificSociety (ISS) tarafından organize edilen Fizik ve Mühendislik, Yaşam Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Teknoloji ve Bilgisayar Bilimleri olmak üzere yenilikçi bilim konularında düzenlenen uluslararası bir bilimsel yarışmadır. WISF, bilim ve teknolojiyi teşvik etmeyi, küresel gençlere yaratıcılıklarını ve bilimsel zihniyetlerini geliştirmeleri için bir platform sağlamayı ve genç bilim adamları arasında bilimsel fikir, ilgi ve yetenek alışverişini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. 

13-01-202213-01-2022

Konak Mahallesi, İlgi Sokak, No2/3, PK16110, Nilüfer/Bursa - 0(224) 245 66 75 __Ek Hizmet Binası İletişim Numarası (Özel Öğretim Bölümü) 0(224) 246 7778

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.